Poľsko
I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu - Partnerská škola v Poľsku
I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu bolo založené už v roku 1628, keď jezuiti privedení do Przemyślu zriadili v meste svoje kolégium. Pôvodne pozostávala z piatich tried, v ktorých bola vyučovacím jazykom latinčina. Začali stavať aj veľkú budovu školy, ktorá susedila s kolegiálnym kostolom (obe budovy stoja dodnes). Odvtedy kolégium fungovalo bez problémov a patrilo medzi najlepšie školy nielen v regióne. Najdynamickejšie sa rozvíjala v rokoch 1750-1772, keď biskup Wacław Hieronim Sierakowski vyčlenil veľké sumy na jej rozšírenie, daroval jej svoju knižnicu, ktorá bola v určitých hodinách otvorená aj pre obyvateľov mesta, a založil tlačiareň vedľa školy.
Je to štvorročná stredná škola, ktorej sloganom je „Pravda – Dobro – Krása“ a ten je napísaný aj nad hlavným vchodom do školy. Navštevuje ju približne 800 žiakov a pôsobí na nej okolo 75 učiteľov. Škola je aktívna aj v spolupráci s partnerskými školami v iných krajinách a to v nemeckom Paderborne a maďarskom meste Eger. Okrem toho v rámci projektu Erasmus+ absolvovali návštevy v Španielsku, Taliansku, na Malte a v iných krajinách. Škola patrí medzi najúspešnejšie školy s vyše 220 víťazmi a finalistami celoštátnych predmetových a tematických olympiád. Na škole funguje viacero záujmových útvarov, napríklad šachový klub, krúžok ekológov, školský zbor, anglickojazyčné divadlo, školská filmotéka, ale raz ročne sa koná napríklad aj turistický deň, kedy si každá trieda zvolí nejakú turistickú trasu, ktorú potom spoločne v tento deň absolvuje.
Przemysl patrí medzi najstaršie a najkrásnejšie mestá v Poľsku. Leží na úpätí Karpát a vďaka jeho bohatej histórii sa nachádza v meste aj jeho okolí mnoho pamiatok a zaujímavostí. Prvá zmienka o tomto meste pochádza z roku 981. Aktuálne má mesto 66 tisíc obyvateľov. Od rozdelenia Poľska v 18. storočí až do konca 1. svetovej vojny bolo mesto súčasťou toho istého štátneho útvaru ako Košice – Habsburskej monarchie. Za 2. svetovej vojny bolo mesto rozdelené riekou San na nemeckú a na sovietskú časť. V meste je aj viacero múzeí, napríklad aj múzeum zvonov a fajok.