Naša cesta - Mnemotechnické pomôcky na univerzite v Oviede
V spolupráci z organizáciou Youthfullyyours SK sa dve učiteľky 1. stupňa Cibuliaková Alena a Macejová Lenka zúčastnili školenia v Španielskom meste Oviedo. Projekt MNEMOTECHNICKÉ pomôcky vo vyučovacom procese bol realizovaný na univerzite v Oviede. Cieľom bolo vyškoliť učiteľov, ukázať ako sa využívajú tieto techniky v iných krajinách a ako ich najjednoduchšie zaradiť do výučby. Naši pedagógovia predviedli ukážky vlastných hodín, kde ukázali učiteľom z iných krajín (Srbsko, Slovinsko, Poľsko, Španielsko), ako aplikujú a využívajú tieto mnemotechnické pomôcky vo výučbe. Učitelia medzi sebou zdieľali skúsenosti, ktoré pomáhajú študentom porozumieť informáciám, podporujú kritické myslenie, podnecujú kreativitu a rozvíjajú základné kognitívne schopnosti.
Počas pobytu navštívili ďalšie univerzity v Oviede, zoznámili sa so školským systémom, históriou a kultúrou krajiny.
Po návrate naše pani učiteľky vyškolia v tejto problematike ďalších 12 učiteľov z 1. a 2. stupňa. Odučia vo svojich triedach hodiny učiteľov z iných krajín, ktoré mali možnosť vidieť v Oviede. Poskytnú organizácii Youthfullyyours SK materiály na vytvorenie metodickej príručky pre učiteľov.
Pre našich pedagógov to bola nová skúsenosť, ktorá nám priniesla nové kontakty na spoluprácu v projektoch Erasmus + a inovatívne formy a metódy.
20
Oni prišli sem
V júni prišiel v rámci projektu „Teaching Assignment“ na našu školu na štyri dni hosťovať pán učiteľ zo Španielskej Valencie Alessandro De Gregorio. Spolu s pani učiteľkou Evou Macholdovou robili zaujímavé aktivity s triedami 7. B, 7.C, 8. A, 8.C, 9.A a 9.C. pomocou virtuálnej a pozmenenej reality na tému ekologickej udržateľnosti. Na niekoľkých hodinách prepojili výučbu anglického a španielskeho jazyka. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť a inšpirácia pre žiakov aj učiteľov.
Trieda 7.B urobila pre pána učiteľa prehliadku centra mesta Košice a trieda 8.C ho previedla botanickou záhradou. Všetky triedy si pripravili CANVA prezentácie na témy Slovensko, naša škola, život na Slovensku a žiaci 7.C mu pripravili aj kahoot kvíz o našej krajine, ktorý zvládol výborne. Video o výučbe si môžete pozrieť na linku:
Erasmus+ Job Shadowing v Alicante
V máji sme sa vďaka programu Erasmus+ mali možnosť zúčastniť pobytu v španielskom Alicante, kde sme observovali vyučovací projekt na miestnej základnej škole. Okrem toho, že sme videli niekoľko odučených hodín, v dvoch triedach sme prezentovali aj našu krajinu, mesto a školu. V neformálnych rozhovoroch sme sa dozvedeli veľa o vyučovacom systéme nielen v Španielsku, ale aj v Macedónsku, keďže súbežne s nami boli na návšteve školy aj kolegyne z tejto krajiny. Mali sme možnosť vymeniť si svoje skúsenosti s nimi a tak sa inšpirovať a naďalej skvalitňovať naše vyučovacie hodiny. Absolvovali sme aj zaujímavú prehliadku Ocean Race Museum, kde sme sa okrem histórie a súčasnosti týchto zaujímavých pretekov dozvedeli od biologičky mnoho informácií o znečisťovaní oceánov a návštevu univerzity, kde nás tamojší odborníci oboznámili s tým, ako sa vyrába elektrina zo solárnych panelov, ako získavajú vodu odsoľovaním morskej vody a s mnohými ďalšími zaujímavosťami. Tento pobyt nás veľmi obohatil a získali sme veľa inšpirácie do našej ďalšej práce.
Lenka Macejová, Peter Jonáš2
Návšteva Toleda v Španielsku
Pred rokom v máji smerovali kroky španielskych študentov z Toleda priamo do našej školy v Košiciach. Keďže pobyt u nás bol nezabudnuteľný, dali si repete aj tento rok v marci.
Cez program Erasmus+ v apríli tohto roka učitelia Mgr. Alena Cibuliaková a Mgr. Roman Lastomirský s našimi žiakmi navštívili historický skvost španielskej Andalúzie mesto TOLEDO. Mobilita žiakov začala pred školou I.E.S Alfonso Xel Sabo, kde nás nedočkavo očakávali rodiny. Nechýbalo vrúcne privítanie s typickým španielskym temperamentom. Mali sme celý týždeň na spoznávanie rodín, nových kamarátov, ale aj školy a rozprávkového mesta.
Toledo je nádherné historické mesto s vysokými múrmi, poprepletanými uličkami s množstvom domov a obchodov. V meste akoby sa zastavil čas a my sme sa ocitli o niekoľko storočí v minulosti. V starých uličkách Toleda si žiaci spolu s učiteľmi zahrali escape room, riešili záhady a objavovali pamiatky, ktoré ich priviedli do vytúženého cieľa. Nechýbala ani okružná cesta vláčikom, zalietali sme si na zipline 180 m nad riekov Tajo a vychutnali si pohľady na maurský most z 13. storočia z vtáčej perspektívy. Katedrála, mešita, múzeá, jump aréna, opakačka a veľa iného. Ochutnali sme španielske špeciality macapane, ktoré s nami cestovalo aj domov. Tapas a churros nám nestačili, tak sme ochutnali miestne špeciality chobotnicu aj Filipíncov. Žiaci zažili klasické hodiny, ale aj netradičné vyučovanie. Vyskúšali si, ako to funguje v nahrávacom štúdiu, ako sa dabujú filmy a robia zvukové efekty, alebo ako vyzerá hodina s využitím virtuálnej reality. Nebola núdza ani o športové aktivity ako pickleball. Výlet, kde sme sa vybrali do takzvanej krajiny obrov za rytierom Don Quijote de la Manchom, ktorý nás bohužiaľ neprivítal, keďže sme sa omeškali o pár storočí. No za to nás čakala prehliadka krásneho hradu a slávne veterné mlyny. Toledo bolo rozprávkové, a ak by sa dalo zbaliť do škatuľky vzali by sme si ho domov ako suvenír. Žiaci si počas pobytu otestovali a zdokonalili svoje jazykové znalosti v anglickom a španielskom jazyku. Výmenný pobyt priniesol nové priateľstvá, spoluprácu, ale aj množstvo zážitkov a skúseností nielen pre žiakov, ale aj našich pedagógov.
33
Opäť v Paderborne
V polovici apríla navštívili naši žiaci už druhý krát našu partnerskú školu v nemeckom Paderborne. Svojich nemeckých rovesníkov, u ktorých bývali, už dobre poznali, veď v septembri boli oni u nás. Už cesta bola pre niektorých veľkým zážitkom, keďže leteli po prvý krát v živote. V Nemecku sme mali možnosť nielen navštíviť zaujímavé miesta, zažiť školský život v nemeckej škole, ale najmä vidieť, ako vyzerá život v nemeckej rodine a samozrejme, v praxi si precvičiť nemčinu a angličtinu, ktoré sa naučili v škole. Mnohých našich žiakov prekvapilo zistenie, že po anglicky komunikujú lepšie ako ich nemeckí rovesníci. Vo voľnom čase zažili spolu kopec srandy a zhodli sa, že tento pobyt im poskytol nový typ zážitkov a skúseností, ktoré ich veľmi obohatili. Ich mladší spolužiaci nemusia závidieť, možnosť zúčastniť sa výmenného pobytu budú mať už v nasledujúcom školskom roku :)
25
Učitelia školy pocestujú na letné mobility
O pár týždňov sa šestnásť pedagógov našej školy „rozbehne“ do rôznych väčších či menších miest Európy, kde absolvujú prevažne dvojtýždňové odborné kurzy v jazyku anglickom, nemeckom a španielskom. Počas mesiacov jún až august sa učitelia budú zdokonaľovať v oblasti, ktorú vyučujú, ktorá im je blízka a v ktorej určite nechcú a nemienia za žiadnu cenu stagnovať. Tím pedagógov svojou celoročnou prácou prispieva k napĺňaniu úloh a cieľov, ktoré sme si v rámci Akreditácie na Erasmus+ vytýčili v horizonte niekoľkých rokov. Zahraničné mobility sú pre učiteľov vždy zárukou získania nových foriem, metód, stratégií a zručností. Novinky získané na mobilitách odovzdáme všetkým kolegom a žiakom v skvalitnenom vyučovaní. Budeme pokračovať v zavádzaní zmien nie len vo vyučovacom procese, ale v každej oblasti ZŠ. Od zahraničných mobilít očakávame tiež vzájomné spoznávanie sa „sieťovanie“ s učiteľmi z krajín EÚ s cieľom ďalšej online spolupráce cez platformu eTwinning, organizovanie skupinových výmenných mobilít žiakov druhého stupňa a výmenné stáže pedagógov. Aj vďaka účasti na zahraničných kurzoch sa lepšie pripravíme na kurikulárne zmeny, ktoré nás v najbližšom čase v základnom školstve čakajú.
Mgr. Alica Chachaľak Gašparová
koordinátor