Kariérový poradca vykonáva činnosti v oblasti prípravy žiakov na ich vstup na trh práce. Pomáha žiakom, aby sa dokázali orientovať vo svojich možnostiach a schopnostiach, aby vedeli reálne posúdiť svoje plány a ciele, zaradiť sa do študijného, pracovného a spoločenského života, orientovať sa v množstve informácií, vo svojom prežívaní a v rozvíjaní pracovných zručností a návykov. Ide o proces, v ktorom sa cielene uzatvárajú väzby a rovnováha medzi žiakom a trhom práce. Kariérny poradca podporuje žiaka v hľadaní riešenia, vedie s ním rozhovor, sprevádza ho v jeho plánoch, povzbudzuje ho, motivuje k nájdeniu si vhodného študijného odboru na strednej škole a následné zamestnanie sa.
1) Prijímacie skúšky na vzdelávanie v stredných školách, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností, alebo talentu (talentové skúšky) na školský rok 2024/2025 sa uskutočnia:
- 1. kolo prvý termín (vrátane osemročných gymnázií) - v termíne 30. apríl, 2. mája 2025
- 1. kolo druhý termín (vrátane osemročných gymnázií) - v termíne 5. máj, 6. máj 2025
- 2. kolo - júna 2023
2) Overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania v rámci prijímacích skúšok (talentové skúšky) na vzdelávanie v stredných školách sa uskutoční:
- 1. kolo prvý termín 28. - 29. apríla 2025
- 1. kolo druhý termín 7. - 9. mája 2025
3) Termín na doručenie prihlášky na vzdelávanie na študijné a učebné odbory (bez talentových skúšok) zákonným zástupcom žiaka alebo plnoletým žiakom riaditeľovi základnej školy prostredníctvom Edupage je do 20.marec 2025
4) Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ: 19. marca 2025
5) Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ – náhradný termín: 2. apríla 2025
Charakteristika kariérového poradenstva:
- zamerané je na rozvoj človeka s využitím jeho osobných zdrojov a možností,
- rozvíjanie kľúčových kompetencií, plánovanie a sebamanažment,
- podnecuje človeka k tomu, aby prevzal zodpovednosť za svoj vlastný život a tvorbu kariéry,
- sústreďuje sa na motiváciu človeka, jeho obraz o sebe, na životné hodnoty, budúce perspektívy a rozvíjanie kontaktov s ostatnými ľuďmi,
- používa inovované diagnostické nástroje pre žiakov so ŠVVP zverejnené na www.komposyt.sk.
HLAVNÉ ÚLOHY:
- Využívať informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk.
- Využívať vo svojej práci elektronickú pomôcku KomposyT dostupnú na www.komposyt.sk – zdroje informácií, poradenské hry.
- Poskytovať žiakom informácie o dobrovoľníctve, ako jednom zo spôsobov získavania a rozvoja nových zručností, kompetencií a skúseností, ktoré môžu prispieť k ich informovanému rozhodnutiu sa pre určité povolanie alebo k výberu ďalšieho študijného zamerania.
- Zabezpečiť zber informácií o záujme žiakov pre ŠVS a odoslanie prihlášok na stredné školy v určených termínoch.
- Podľa požiadaviek zákonných zástupcov sprostredkovať v spolupráci so školským psychológom psychologické vyšetrenie žiakov 8. a 9. ročníkov k voľbe povolania.
- V priebehu školského roka sa zúčastňovať na zasadnutiach sekcie kariérového poradenstva a plniť úlohy podľa potrieb školy.
- Oboznámiť žiakov 5. a 9. ročníka o možnostiach ďalšieho štúdia a pomoc pri orientácii k správnej voľbe povolania.
- Na evidenciu a spracovanie informácií využívať výpočtovú techniku a program Proforient. Venovať priestor práci so stránkami ŠVS na internete a programu Sprievodca svetom povolaní.
- Poskytovať konzultácie žiakom a rodičom pri riešení otázok štúdia na SŠ a pri voľbe povolania.
- Plniť úlohy školského poradenstva v otázkach profesijnej orientácie detí.