Metóda CLIL je prepojenie cudzieho jazyka s ďalším nejazykovým predmetom, kde využívajú medzipredmetové vzťahy, riešia problémy v cudzom jazyku a zároveň využívajú poznatky z nejazykového predmetu. Ide o nenásilné budovanie slovnej zásoby v danom jazyku, ako aj o prípravu na reagovanie v jednotlivých situáciách v reálnom živote, kde práve pomocou tejto CLIL metódy dokáže žiak pohotovo zareagovať. Výhodou CLIL Metódy je bezpochyby to, že žiaci sa rozvíjajú slovnú zásobu cudzieho jazyka v prirodzenom prostredí, to znamená , že žiaci nemajú umelo vytvorené situácie, ale prirodzene sa orientujú v danej problematike v danom predmete, ktorý si učiteľ vyberie a prepojí ho s cudzím jazykom.
Učenie sa prostredníctvom tejto metódy si vyskúšali na hodine angličtiny aj naši siedmaci, keď sme na niekoľkých hodinách prepojili ich výborné znalosti angličtiny s vedomosťami z hodín dejepisu. Rozprávali sme sa o Ötzim - mužovi z doby ľadovej, predaji otrokov do Ameriky, Veľkom londýnskom požiari, morovej epidémii, histórii Británie a mnohých ďalších zaujímavých témach, samozrejme po anglicky.
Na záver si siedmaci vybrali tému, ktorá ich najviac zaujala, hľadali k nej ďalšie informácie, pikošky a vhodné obrázky k zvolenej téme na internete v našej novozariadenej jazykovej učebni a výsledkom boli krásne a zaujímavé plagáty, ktoré môžete vidieť aj na priložených fotkách.
Ing. Peter Jonáš