Čo všetko sa v septembri u nás konalo a akých podujatí sme sa zúčastnili si môžete pozrieť nie len v našich novinkách ale aj v aktivitách, kde máme aj viac fotografií. Stačí kliknuť sem.
Čo sa u nás stalo v septembri ?
Tretí rok košických žiakov s nemeckými kamarátmi
Výmenné pobyty sa tešia veľkej obľube. Spolupráca ZŠ Laca Novomeského s partnerskou Gymnasium Schloß Neuhaus v Paderborne pokračuje už tretím rokom. Košických žiakov v novom školskom roku tentoraz navštívili ich nemeckí rovesníci. Metropola východu, ale aj ďalšie krásy Slovenska ich príjemne prekvapili.
Základnú školu známu ako Lacák navštívila v rámci výmenného programu 16 – členná skupina z nemeckého Paderbornu. Do Košíc sa chystali s očakávaním, pre mnohých bolo Slovensko veľkou neznámou. Nemeckí priatelia boli ubytovaní priamo v rodinách slovenských ôsmakov. Prvý deň si vyskúšali vyučovanie na Lacáku a obed v školskej jedálni. „Urobili sme im aj prehliadku centra Košíc. Povedali sme niečo z histórie a ukázali najzaujímavejšie zákutia. Prehliadku sme zakončili výstupom na Žigmundovu vežu dómu sv. Alžbety, čo bolo pre všetkých zážitkom,“ hovorí učiteľ jazykov Peter Jonáš. Objavovanie metropoly východu pokračovalo Botanickou záhradou a Zoologickou záhradou. O adrenalín sa postarala letná bobová dráha. Ale aj slovenskí žiaci, ktorí „svojich Nemcov“ vzali do Jump arény, na Laser Game, či motokáry. „Boli sme Košicami veľmi milo prekvapení. Páčilo sa nám mesto, aj príroda v okolí. Priateľskosť slovenských žiakov a ich rodín bola úžasná, vymýšľali program aj z vlastnej iniciatívy,“ hovorí učiteľka Anne Kerstin.
Prekvapivá bola pre Nemcov aj návšteva Vysokých Tatier, keďže Paderborn leží na úplnej rovine. Absolvovali horskú túru, zakončenú tradičným obedom na Bilikovej chate. Menšiu turistiku okúsili aj pri výstupe na Jasovskú skalu a návšteve Jasovskej jaskyne. „U nás máme nadmorskú výšku okolo 100 metrov nad morom, hory a príroda sa mi páčili veľmi. V Tatrách ma turistika až tak nebavila, bolo to namáhavé,“ priznáva Josephine.
Slovensko – nemecká partia navštívila aj Medzev, kde doteraz prežila kultúra karpatských Nemcov. „Medzev bol v minulosti slávny svojimi hámrami. Vyrábali produkty pre celé Uhorsko. Veď ešte v 19. storočí tu bola viac než polovica všetkých hámrov z Uhorska,“ prezradil Peter Böhm, sprievodca múzea rodiny Schusterovcov. Pokračoval, že Nemci osídlili tento región už v 13. storočí a v priebehu ďalších stáročí si vyvinuli svoj unikátny mantácky dialekt. Návštevníkom ukázal okrem iného aj to, ako mechanizmus dávneho hámru fungoval. Známy medzevský umelec Helmut Bistika skupinu privítal vo svojej kaviarni, kde všetkým vysvetlil, ako nemecká menšina žila a žije v Medzeve. Prezradil aj pikošku: „Predstavte si, že minulý rok som mal zhodou okolností výstavu práve v Paderborne! A teraz ste nezávisle od toho vy prišli z Paderbornu sem.“
Záver medzevského programu bol v dome stretnutia Karpatských Nemcov. Predseda Karpatskonemeckej asociácie Peter Sorger spolu s pani Bröstl a pani Bistika návštevníkom priblížili minulosť karpatských Nemcov,že prišli do Uhorska už v 13. storočí, najmä do baníckych regiónov, kde rozvíjali nielen ťažbu, ale aj mnohé remeslá, napríklad kováčstvo a tiež svojim hosťom ukázali, v ktorých regiónoch dodnes žijú a kedy došlo k výraznému poklesu ich populácie. Na záver im pani Bröstl ukázala vzácny, vyše 100-ročný medzevský kroj.
„Bolo zaujímavé sa dozvedieť, ako žijú na Slovensku karpatskí Nemci, čiže ľudia nemeckého pôvodu,“ povedala Marlene. „Mne sa páčilo, že sme toho podnikli dosť veľa, veľa sme toho videli, nielen v meste, ale aj mimo,“ pokračuje. Johanna dodáva, že výmenný pobyt sa na Slovensku oplatilo absolvovať: „Spoznala som aj inú kultúru, nielen z pohľadu turistu, ale aj z pohľadu domácich ľudí. Najviac sa mi páčilo, že aj po programe sme sa stretávali veľká skupina a spoznala som tak veľa ľudí. Každý z nich bol totálne milý.“ Rovnako nadšení boli aj slovenskí žiaci. „Výmenné pobyty sú podľa mňa super nápad, lebo sa pri nich každý naučí niečo nové. Našli sme si nových kamarátov a veľa sme využívali nemčinu aj angličtinu, ktorú sa učíme a mohli sme vidieť, aké sú jazyky dôležité v dnešnej dobe,“ hovorí Matej Malejčík.
Košičanov teraz na výmenu čaká návšteva Paderbornu, ktorá je naplánovaná na apríl 2024. „S Gymnasium Schloß Neuhaus spolupracujeme už tretí rok, výmenné pobyty realizujeme druhý rok. Stretli sme sa s pozitívnou odozvou, určite budeme naďalej podporovať aj ďalšie zahraničné spolupráce, či už s našou partnerskou školou v poľskom Przemyšli, alebo aj školami v Španielsku a Lotyšsku, s ktorými prebiehajú výmenné pobyty prostredníctvom programu Erasmus+,“ dodala riaditeľka školy Júlia Dzurusová.
11
iBobor
Prebiehať bude pondelok a utorok
prihlásiť sa možete na https://ibobor.sk/index.php#prihlaska alebo u učiteľa informatiky
Noc výskumníkov
V posledný septembrový piatok sa priestory OC Optima zaplnili návštevníkmi festivalu vedy Európska noc výskumníkov, ktorý sa každoročne koná v jeden deň v rámci viac ako 25 krajín Európy.
Zúčastnili sa ho aj žiaci 8. ročníka našej školy. Prezreli si inšpiratívne vedecké prezentácie, kde sa mohli dozvedieť ako výskum a inovácie ovplyvňujú náš každodenný život.
9